pc

 1. Proszę o podpowiedzi z uzasadnieniem, czy do wydajnej pracy PC klasy powietrze/woda lepsze jest powietrze wilgotne czy suche. Rozważam zakup PC tylko do cwu. Mam podmokłą piwnicę bez wylewki podłogowej (grunt), po dłuższych opadach stoi w niej woda gruntowa po kostki, ale nie zamarza w zimie, więc piwnica powinna nadawać się do zasilania pompy w 'ciepłe' powietrze. Alternatywa to pobór powietrza z poddasza.

I tu kolejne pytania:
2. Jeśli będę pobierać ciepłe powietrze z poddasza, to gdzie wyrzucać schłodzone? Czy rzeczywiście pompa może wydajnie pracować w obiegu zamkniętym powietrza w pomieszczeniu? Jeśli będę wyrzucał 450 m3/h na zewnątrz to do wychłodzę sobie w zimie dom, bo tyle samo zimnego muszę wpuścić z zewnątrz. Dodam, że pytałem kilka firm o obieg zamknięty i jedni twierdzą że absolutnie tak, inni że absolutnie nie. Komu wierzyć?
3. Gdyby pompa mogła pracować w obiegu zamkniętym w piwnicy to dodatkowo by ją osuszała (skropliny do kanalizacji). Super. Tylko czy mechanika i elektronika pompy może bezawaryjnie pracować w pomieszczeniu o tak ekstremalnych warunkach jak 100% wilgotności? Wodoodporna obudowa? Który producent da na to gwarancję?
4. czy ze względu na wykraplanie wody w pompie nie trzeba jej okresowo czyścić/dezynfekować jak klimatyzację? Nie chciałbym sobie wpuszczać w obieg w mieszkaniu zagrzybionego powietrza, a i zarośnięty wymiennik też pewnie traci wydajność?
5. No i konkretnie jaką pompę mi możecie zarekomendować. Dodatkowe info: rodzina 5 os, miesięczne całkowite zużycie wody 18 m3, w tej chwili elektryczne podgrzewacze przepływowe, całkowite wydatki na prąd 300 zł (cwu, pralka, zmywarka, światło, TV, nadmuch z kominka, dwutaryfowo). Ogrzewanie domu 150 m2 tylko kominkiem 14kW z rozprowadzeniem ciepłego powietrza).
6. Ostatnie: czy warto jeszcze dokupić solara doawaryjne udrażnianie rur kompletu z pompą? Bo jeśli daje ona takie oszczędności jak mówią, to chyba solar się nie zwróci.1. lepsze wilgotne powietrze-było o tym b. dużo.
2. Zostawiłbym poddasze. Czy PCi da radę w danym pomieszczeniu na "obiegu zamkniętym" zależy od kubatury pomieszczenia-jak dużą masz tą piwnicę? Jak trochę popracuje to i wilgotność spadnie!
3. Z elektroniką trudno powiedzieć, zależy od modelu-z drugiej strony fajerwerków w niej nie ma (przynajmniej w mojej) kompresor, kilka przekaźników. Moja "chodzi" już 3 rok bez czyszczenia i nic nie wali. 
4.Same skropliny nie zaszkodzą-gorzej jak byłby kurz, pył.
5. Proponuję coś z zasobnikiem min. 300 l, z możliwością pracy np. do -5 st.C.
6. Solar bez sensu. Mi na 2+2 wychodzi zużycie ok 50-60 zł/m-c (schodzi ok 10m3 bieżącej wody/m-c)Piwnica duża, ok. 170 m3 w sumie. Wystarczy na obieg zamknięty? Jeśli wilgotność jest korzystna, to dobrze że nie zrobiłem wylewki i uszczelniania piwnicy. Właściwie to ciepło będzie chyba dość wydajnie przekazywane do powietrza w piwnicy z gruntu i wody gruntowej, parowanie wody gruntowej też chyba niesie ze sobą dużo ciepła do powietrza?w Polsce. W czerwonej strefie nie mogą się odbywać żadne kongresy i targi. Oczywiście, do września powiat nowosądecki może zostać z czerwonej strefy wyłączony, niemniej zasadne jest pytanie, czy organizowanie forum, w którym uczestniczy kilka tysięcy gości, nie jest proszeniem się o kłopoty. Zygmunt Berdychowski, organizator Forum zapewnił, że jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo. Maseczki, mierzenie temperatury, testy – przekonuje, że dzięki temu nikt się nie zarazi. Prace nad przygotowaniem spotkania ludzi biznesu i polityki trwają więc, ale doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały, że wszystkie plany mogą się w ostatniej chwili zmienić. Powierzchnia gruntu ok. 80 m2 - całkiem spory wymiennik/parownik. Dobrze myślę?Sprawę załatwi pojęcie: ciepło właściwe (współczynnik określający skłonność ciała do łatwiejszej lub trudniejszej zmiany temperatury pod wpływem dostarczonej energii cieplnej), dla wody 4190 J/kgK.
Moja podgrzewaczka pracuje praktycznie w garażu i jest zadowolona. Przez noc ściągnie wilgotność z 80-90% do 60-70%. Z wymiennika woda leci jak z kranu