wentylacja basenów

 Z jakiego materiału najkorzystniej zrobić kanały wentylacyjne do basenu? - z blachy nierdzewnej czy może jest jeszcze materiał z którego prościej i taniej można wykonać w/w instalację.  Ten kto doradza kanały z blachy nierdzewnej na basen nie ma pojecia o projektowaniu wentylacji basenów. 
Absolutnie zadna kwasówka zezre ja za dwa lata - kwestja reakcji chemicznych jakie zachodzą w powiazaniu z chlorem.
Wystarczy ocynk lub ocynk + malowanie proszkowe.
Co do samych central to dla inwestora z pokaznym portfelem wybrałbym 
Menerge - ale to kosztuje,  basen przy willi nie komercja na osiedlu dla 100 tys ludzi, pozatym myslę iż woda nie będzie chlorowana, no może sie mylę, tak jak moge sie mylić iż basen bedzie nie zabudowany tylko otwarty. centrale jaką musisz dobrać to z recylkuracją i wymienikiem krzyzowym bo obrotowy będzie się zaladzał( 5% powietrza przenika i sąnieprzyjemne zapachy), ponadto centrala musi byc z pompa ciepła żeby osuszać powietrze i odzyskiwać ciepło.  Agregaty z pompą ciepła są w podobnej cenie co centrale basenowe z wymiennikiem. Mam na myśli porównanie tych dwóch firm o których wspomniałem na początku. PC to wyższa półka więc ja bym takie urządzenie wybrał zamiast zwykłego krzyżaka.  W basenach z chlorem najlepiej sprawuje się aluminium, czasem ocynk malowany proszkowo. Widziałam, jak kwasówka kupowana od renomowanego producenta pokrywa się nalotem, który drażni służby sanitarne :-) 
W domku zastosowałabym ocynk malowany. Koszt malowania to około 20 zł/m2 przy standardowym kolorze.   Gratulacje dla pana porównującego cene samego materiału - jakbyś kolego skończył konstrukcję maszyn, a nie budowlankę, to byś wiedział, ze nierdzewka i kwasówka są brdzo paskudne we wszelkiej obróbce. A generalnie na baseny najlepiej stosować aluminium, lub kwasówkę - ale tylko 316 . Pozostałe gatunki, zwłasza zwykła nierdzewka są nieodporne na działanie jonów chloru ( także tych pochodzących z soli) dlatego np nie stosuje się nierdzewki przy budowie statków.   Bo nie naklejka na urządzeniu daje gwarancję prawidłowego działania instalacji wentylacji. Centrala jest tylko jednym z elementów całego systemu. Ponadto taki Calorex produkuje urządzenia basenowe poczynając od osuszaczy aż do całkiem przyzwoicie wyposażonych profesjonalnych central basenowych. Oczywiście te pierwsze są tanie i popularne bo tanie. Wszyscy się zachwycają Menergą. A mnie oni wkurzają bo traktują klientów i projektantów jak ostatnich idiotów. Chodzi mi o podawanie danych technicznych. Tak podają dane, że nie ma sposobu na zweryfikowanie podawanych danych. Ich oferty techniczne mają poziom rooftopów. Nie twierdzę oczywiście że te centrale są złe, ale widziałem centrale renomowanych producentów źle dobrane. Jak mówią żeglarze: "baba i na flaucie grzybka zrobi". Więc nie podawajcie konkretnych marek bo to bez sensu.